70. lecie biblioteki w Komorowie

12.12.2016 10:10     170

Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji – słowa Marii Dąbrowskiej były mottem uroczystości z okazji 70 rocznicy powstania Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. W obchodach wziął udział Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i wielu mieszkańców Komorowa, Granicy i miejscowości sąsiedzkich – wiernych czytelników komorowskiej biblioteki.


Warto dodać, że na rok 2016 przypada również 50 rocznica istnienia biblioteki w domu pisarki Marii Dąbrowskiej. Jak wiemy Maria Dąbrowska mieszkała w Komorowie  w latach 1956 -1965. W testamencie wyraziła wolę, aby w jej dom został przeznaczony na cele społeczne. I tak, rok później, czyli w 1966 roku otwarta została biblioteka. Wcześniej, pokój biblioteczny czy na początku regał z książkami jako biblioteczka, znajdował się w siedzibie sołectwa, a później w różnych miejscach prywatnych.  

 

Z okazji okrągłych rocznic istnienia biblioteki w Komorowie Katarzyna Walichnowska, dyrektor i pracownicy biblioteki przygotowali wspaniałą uroczystość jubileuszową. Z powodu trwającego w bibliotece remontu odbyła się ona w świetlicy w Granicy. Poprzedziło ją podsumowanie projektu „Literacki jedwabny szlak”. Odbył się pokaz parzenia herbaty, warsztaty między innymi orgiami i rysowania techniką manga. Były również opowieści i o historii i kulturze Wschodu, a także pokaz przygotowywania sushi oraz degustacja.

 

Część oficjalna rozpoczęła się około godziny 16.00. Uczestniczył w niej Krzysztof Grabka, wójt gminy, który podziękował  dyrektor i pracownikom biblioteki za dobrą współpracę i życzył kolejnych sukcesów. Wręczył Katarzynie Walichnowskiej pamiątkowy dyplom. Gratulacje przekazał także Grzegorz Zegadło, dyrektor Książnicy Pruszkowskiej. Na uroczystości obecna była również Wanda Kłosińska, poprzednia dyrektor komorowskiej biblioteki, która kierowała nią przeszło 30 lat.

 

Miłym akcentem uroczystości było spektakl zatytułowany „… Z tobą być” przygotowany na podstawie listów Marii i Mariana Dąbrowskich oraz fragmentów Dzienników pisarki. Wystąpili Teresa Lipowska i Grzegorz Gierak.

 

Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni na wspaniałe babeczki, atrakcją była dekoracja babeczek. Otóż każda babeczka przyozdobiona została inną, wykonaną z czekolady, okładką książki Marii Dąbrowskiej. W ten, innowacyjny sposób, dosłownie można było połykać książki Marii Dąbrowskiej! 

 

relacja na stronie biblioteki

 

 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki 06.08.2018 08:10

Biblioteka w Komorowie znalazła się w gronie 3000 bibliotek gdzie od września na maluchy czekać będą Wyprawki Czytelnicze oraz Karty Małego Czytelnika.

czytaj więcej
O maluchach w bibliotece. fot. Mariusz Marcysiak

O maluchach w bibliotece 02.07.2018 14:55

Czy biblioteka to dobre miejsce dla maluchów? Jeśli ktoś miał wątpliwości to mógł zajrzeć na jedno z sześciu spotkań, które od kwietnia do czerwca odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

czytaj więcej
Siostry Misjonarki na Dzikim Zachodzie – festyn przedszkolny w Komorowie; foto:bz.

Przedszkole Sióstr Misjonarek na Dzikim Zachodzie – festyn w Komorowie 23.05.2018 19:35

Rodzinne pikniki w komorowskich przedszkolach są tradycją w naszej gminie. W minioną niedzielę odbył się festyn rodzinny w Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świetej Rodziny w Komorowie. Zgromadził rodziny przedszkolaków, mieszkańców Komorowa. Obecny był także Krzysztof Grabka, wójt gminy z żoną oraz matka generalna zgromadzenia, siostra Weronika Mackiewicz.


czytaj więcej
ZIELONO MI - PIKNIK W KOMOROWIE - powitanie. Foto: bz.

Zielono Mi - festyn w Komorowie 23.05.2018 18:20

Po raz czwarty na placu Ignacego Paderewskiego odbył się festyn - Zielono Mi - mieszkańców Komorowa. Imprezę zorganizował Zarząd Osiedla Komorów i Towarzystwo Komorowianie. Dopisała pogoda, a w szczególności, dopisali mieszkańcy. Zabawa była bardzo udana!

czytaj więcej
Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
WARSZTATY TANECZNE - SZKOŁA W KOMOROWIE Foto:bz.

WARSZTATY TANECZNE - SZKOŁA W KOMOROWIE 17.04.2018 07:25

Warsztaty taneczne są drugą, obok zajęć plastycznych, propozycją, która umożliwia rozwijanie zdolności młodych mieszkańców Komorowa. Odbywają się w szkole w Komorowie.

czytaj więcej
WARSZTATY PLASTYCZNE W KOMOROWIE Foto: bz.

WARSZTATY PLASTYCZNE W KOMOROWIE 29.03.2018 09:20

20 marca ruszyły warsztaty plastyczne w Komorowie. Już pierwsze zajęcia okazały się być owocne w pomysłowe prace, wykonane przez dzieci i młodzież z Komorowa.

czytaj więcej
Spotkanie Twórczych Kobiet. fot. Mariusz Marcysiak

Twórczą Kobietą być! 11.03.2018 17:25

Twórcza Kobieta – czyli panie na pierwszym planie, a dokładnej ich twórczość artystyczna, która została zaprezentowana podczas spotkania, jakie odbyło się w sobotę, 10 marca.

czytaj więcej
Ogólne zebranie mieszkańców Osiedla Komorów. Foto: bz.

Ogólne zebranie mieszkańców osiedla Komorów 09.03.2018 16:15

Ogólne zebranie mieszkańców osiedla Komorów odbyło się 6 marca, we wtorek. Uczestniczyło w nim ponad stu mieszkańców. Zebranie zorganizował przewodniczący zarządu osiedla. W zebraniu uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy oraz radni.

czytaj więcej
Bawmy się muzyką – koncert PAPAPAMY w Komorowie. Foto: bz.

Bawmy się muzyką – koncert PAPAPAMY w Komorowie 26.02.2018 10:50

W niedzielę, 25 lutego, odbyły się dwa koncerty muzyczne. Skierowane były do najmłodszych mieszkańców Komorowa i ich rodziców.

czytaj więcej