Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański. fot. Mariusz Marcysiak
Wśród uczestników niedzielnej liturgii był także wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka wraz z małżonką oraz prezydent miasta Pruszkowa, Jan Starzyński fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Nowa Wieś

Śpiew, który nastraja do modlitwy, wycisza i pomaga w jej kontemplacji.


Chorał gregoriański jest uznawany przez wielu znawców, jako początek muzyki europejskiej, a zafascynowania nim nie ukrywał nawet W.A. Mozart.

 

Wykonawcami chorału są na ogół mężczyźni, tak jest to w przypadku Bornus Consort. Choć zdarzają się także koncerty, kiedy wykonawcami są kobiety.

 

Bornus Consort to zespół wokalny, który powstał na początku lat osiemdziesiątych w nieodległym Zalesiu Górnym. Zespół od początku swego istnienia specjalizuje się w wykonywaniu muzyki dawnej, która jest niezwykle charakterystyczna i obdarzona wyjątkowymi cechami melodycznymi.

 

Wyjątkowo i uroczyście było w niedzielę, 11 marca podczas mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszkowie. Tego dnia na zaproszenie gminy Michałowice, miasta Pruszków oraz parafii MBNP w Pruszkowie wystąpił zespół Bornus Consort.

 

Co to jest chorał gregoriański? To śpiew jedno głosowy bez towarzyszenia instrumentów z własną notacją i modalnością oraz z własnym tekstem, którym zawsze jest słowo Boże. Jest to śpiew własny, liturgiczny kościoła rzymskokatolickiego i oczywiście jest śpiewany po łacinie. Śpiew jednogłosowy, unisono – określenie, którego używają muzycy, to śpiewanie tego samego tekstu przez wszystkich artystów.

 

Piękna liturgia w połączeniu z jednymi z najpiękniejszych utworów franciszkańskiej tradycji chorałowej to pełne uniesienia wydarzenie. Uczestnictwo w podniosłej liturgii jeszcze bardzie nastrajało do modlitwy i jej przeżywania.

 

Wśród uczestników niedzielnej liturgii był także wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka wraz z małżonką oraz prezydent miasta Pruszkowa, Jan Starzyński i przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk. 

 

Chorały gregoriańskie są śpiewane podczas części stałych mszy św. i za każdym razem dopasowywane są do aktualnego okresu roku liturgicznego. Tak też było 11 marca, a prezentowane przez Bornus Consort utwory bezpośrednio nawiązywały do trwającego Wielkiego Postu.

 

Na zakończenie mszy św. ks. proboszcz Mariusz Zapolski podziękował wójtowi gminy Michałowice, Krzysztofowi Grabce i prezydentowi miasta Pruszków, Janowi Starzyńskiemu za organizację tak podniosłego wydarzenia oraz skierował wyrazy wdzięczności do przewodniczącej rady gminy, Elżbiety Biczyk, która była pomysłodawczynią zaproszenia artystów do nowowiejskiej parafii.   

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Smakowity włoski klimat - warsztaty kulinarne w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Smakowity włoski klimat 09.04.2018 11:55

Świat stoi otworem i można go poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest kuchnia, a dokładniej mówiąc warsztaty kulinarne, które w minioną sobotę, 7 kwietnia. odbyły się w nowowiejskiej świetlicy.

czytaj więcej
Wielkanocne spotkanie seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie Wielkanocne Koła nr 3 w Nowej Wsi 23.03.2018 08:50

W licznym gronie członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowej Wsi spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia i symbolicznie podzielić się jajeczkiem.

czytaj więcej
Dzień Kobiet - Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Koncertowy Dzień Kobiet 10.03.2018 19:20

Koncert artystów z „Przylądka Kultury” niczym magnes przyciągnął całe rzesze pań do remizy strażackiej w Nowej Wsi i świetlicy Kaliszowy Gaik. To był prezent dla pań z okazji ich święta, Dnia Kobiet.

czytaj więcej
Zumba w Granicy. fot. Mariusz Marcysiak

Sportowo – taneczna gmina, czyli jak w miły sposób poprawić kondycję i uwolnić przy tym solidną dawkę endorfin. 09.03.2018 10:20

Jeżeli na co dzień brak nam energii i czujemy się przemęczeni, a także nierzadko podenerwowani, to znak, że potrzebujemy czegoś dla ucha i ciała.

czytaj więcej
Teatrzyk Kolorowa Wędrówka. fot. Mariusz Marcysiak

Kolorowa wędrówka 27.02.2018 02:45

Dziecięca wyprawa w świat kolorów w poszukiwaniu zielonej krainy.

czytaj więcej
Bal karnawałowy w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Tak się bawi, tak się bawi Nowa Wieś 05.02.2018 19:25

Bal karnawałowy w Nowej Wsi to już niemal tradycja. Tradycja, którą mieszkańcy bardzo chętnie kultywują i w której równie chętnie biorą udział. W tym roku odbył się już po raz szósty.

czytaj więcej
Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś 13.01.2018 11:20

Rozpoczęły się Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości. Pierwszym wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczne obchody było widowisko artystyczne w wykonaniu uczniów klasy III b z gimnazjum w Nowej Wsi.

czytaj więcej
Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zabawa choinkowa w Nowej Wsi 18.12.2017 15:00

Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi, gdzie w minioną sobotę, 16 grudnia odbyła się zabawa choinkowa.

czytaj więcej
Spotkanie wigilijne seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie wigilijne seniorów z Nowej Wsi 17.12.2017 18:50

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Z tej okazji członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, a także mieszkańcy Nowej Wsi oraz zaproszeni goście spotkali się, aby przełamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.

czytaj więcej
Koncert Pieśni Patriotycznej na góralską nutę. fot. Mariusz Marcysiak

Pieśni Patriotyczne na góralską nutę. 13.11.2017 21:15

Górale z Beskidu Śląskiego ponownie zawitali do Nowej Wsi. Tym razem przyczynkiem do wizyty był koncert pieśni patriotycznej z okazji obchodów 99. rocznicy Święta Niepodległości. Koncert, który w wykonaniu artystów ze Szczyrku okazał się niezwykle wzniosły.

czytaj więcej