Obchody Święta Niepodległości w Granicy
Paweł Łąpieś, przewodniczący zarządu osiedla, zaprasza na uroczystość upamiętniającą 11 listopada - Święto Niepodległości. Pieśni patriotyczne i legionowe śpiewał Wiktor Szczepański, na akordeonie akompaniował - Waldemar Dąbrowski. Obchody Święta Niepodległości w Granicy Widowisko słowno-muzyczne upamiętniające odzyskanie niepodległości przygotowali radni i członkowie zarządu osiedla. Na zdjęciu od lewej: Anna i Aleksandra Świątek oraz Agnieszka Paradowska, a także Paweł Łąpieś i Przemysław Majtyka. Radni i członkowie zarządu osiedla - po występie zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Druga część spotkania - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych. Mieszkańcy Granicy z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem śpiewali pieśni patriotyczne. We wspólnym śpiewaniu uczestniczyli także radni i przedstawiciele zarządu osiedla.
Podobne tematy: Osiedle Granica

Mieszkańcy Granicy kilka dni przed Świętem Niepodległości spotkali się, aby upamiętnić dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. W świetlicy, w Granickiej Zatoce Kultury, odbyło się widowisko słowno-muzyczne, które przegotowali radni i członkowie Zarządu Osiedla Granica


Mieszkańców Granicy powitał Paweł Łąpieś, przewodniczący zarządu, który powiedział, że okazją do spotkania jest wyjątkowa rocznica – 11 listopada, dzień odzyskania niepodległości. Z pełną świadomością powiedział, że kultywowanie tego święta i wspominanie bohaterów, którzy oddali życie za naszą wolnością, jest powinnością każdego Polaka. Wspomniał też, że spotkanie zorganizowane jest po raz pierwszy, od razu jednak wyraził nadzieję, że spotkania z okazji kolejnych rocznic 11 listopada staną się lokalną tradycją. Widowisko słowno-muzyczne rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania Roty. Następnie na scenę wyszli aktorzy. Tego wieczora w tę rolę wcielili się radni: Agnieszka Paradowska i Przemysław Majtyka, a także członkowie zarządu: Aleksandra i Anna Świątek oraz przewodniczący Paweł Łapieś.  Zaprezentowali widowisko niepodległościowe. Recytowali wiersze patriotyczne  m.in. Adama Asnyka i Juliusza Słowackiego, a także archiwalne listy powstańców kierowane do najbliższych. Ważnym elementem widowiska było przypomnienie kilku ważnych faktów z historii Polski, począwszy od powstania państwa polskiego poprzez okres walk narodowo-wyzwoleńczych i odzyskanie wolności w 1918 roku. W tle widoczna była prezentacja multimedialna, która również mówiła o bohaterstwie i determinacji w dążeniu Polaków do odzyskania niepodległości.

 

Wspaniałym dopełnieniem widowiska była scenografia. Wielka biało-czerwona kurtyna i nieopodal powstańczy grób, z płonącą świecą i białą różą – wprowadzały zebranych w atmosferę tego czasu, a także przeświadczenie, że pamięć o bohaterach jest naszą powinnością. Zebrani mieszkańcy bardzo chętnie włączali się swoim śpiewem. Każda osoba otrzymała od organizatorów śpiewnik z pieśniami patriotycznymi. Zatem wszyscy mogli czynnie uczestniczyć w wieczorze. Wspólnie śpiewano między inny takie pieśni jak: „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Białe róże”, „Legiony”, „O mój rozmarynie”,  „Jak to na wojence ładnie” czy „Przybyli ułani pod okienko”. Na zakończenie zebrani zaśpiewali humorystyczną pieśń legionową „Raduje się serce” i w dobrym nastroju, z zapewnieniem, że spotkanie trzeba będzie powtórzyć w przyszłym roku, rozeszli się do swoich domów.   

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

Wesołego Alleluja - spotkanie świąteczne w Granicy. Foto: bz

Wesołego Alleluja - spotkanie świąteczne w Granicy 26.03.2018 19:05

W sobotę, tuż przed niedzielą palmową, odbyło się świąteczne spotkanie seniorów z Granicy. Uczestniczył w nim Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, z żoną, radni z Granicy, przewodniczący i przedstawiciele Zarządu Osiedla Granica. Ksiądz prałat Andrzej Perdzyński poprowadził wspólną modlitwę.

czytaj więcej
Piosenka włoska i Święto Kobiet w Granicy. Foto: bz.

Piosenka włoska i Święto Kobiet w Granicy 04.03.2018 21:25

4 marca, w granickiej świetlicy odbył się koncert największych włoskich przebojów. Koncert zorganizowali radni i Zarząd Osiedla Granica.

czytaj więcej
Święto Niepodległości w Granicy

Święto Niepodległości w Granicy 13.11.2017 14:55

W niedzielę, 12 listopada, mieszkańcy Granicy spotkali się, aby uczcić 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Obejrzeli monodram Ego te absolvo w wykonaniu Huberta Kułacza, a także śpiewali pieśni patriotyczne. W wieczorze uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, z żoną.

czytaj więcej
ZEBRANIE MIESZKAŃÓW OSIEDLA GRANICA; Foto: bz.

ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW OSIEDLA GRANICA 19.09.2017 08:35

Zebranie mieszkańców osiedla Granica odbyło się 18 września, prowadził je Paweł Łąpieś, przewodniczący zarządu, a także radni z Granicy: Agnieszka Paradowska i Przemysław Majtyka.

czytaj więcej
Zajęcia plastyczne w Granicy, foto: bz

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W GRANICY 08.02.2017 10:45

W tym roku, w świetlicy w Granicy rozpoczął się cykl warsztatów plastycznych dla dzieci, który finansowany jest z funduszu osiedla. Każde zajęcia są poświęcone innemu zagadnieniu, odbywają się raz w tygodniu. Prowadzi je Grzegorz Ojrzyński, artysta plastyk.

czytaj więcej
Zabawa karnawałowa w Granicy; foto: bz

Karnawał w Granicy 05.02.2017 13:15

W sobotę, czwartego lutego odbył się bal karnawałowy w Granicy. Zorganizowany został przez radnych i zarząd osiedla, bawiło się wielu mieszkańców Granicy.

czytaj więcej
Piosenki Ireny Jarockiej w Granicy - artyści i organizatorzy. Foto: bz

Piosenki Ireny Jarockiej w Granicy 09.01.2017 12:00

W niedzielę, 8 stycznia, w świetlicy w Granicy odbył się koncert Ludmiły Małeckiej, która śpiewała piosenki Ireny Jarockiej. Na fortepianie towarzyszył artystce Artur Grudziński.

czytaj więcej
„Inne dzieci” - projekcja filmu w Granicy

„Inne dzieci” - projekcja filmu w Granicy 06.12.2016 11:45

Projekcje filmów to kolejna, ciekawa propozycja radnych i Zarządu Osiedla Granica dla mieszkańców. Wyświetlony został film dokumentalny „Inne dzieci”, będący opowieścią o dramatycznym losie dzieci z Ugandy, które pragną lepszego życia.

czytaj więcej
Andrzejki – Granica 2016 - uczestnicy zabawy andrzejkowej

Andrzejki – Granica 2016 28.11.2016 11:05

Ostatnie dni listopada – to w całym kraju czas zabaw andrzejkowych. Podobnie było w Granicy. Mieszkańcy bawili się podwójnie. Organizatorzy mieli tyle zgłoszeń uczestnictwa w zabawie, że zaproponowali mieszkańcom dwa terminy.

czytaj więcej
Koncert Luigi Pagano w Granicy

Koncert Luigi Pagano w Granicy 24.10.2016 22:15

Koncert piosenki włoskiej to już kolejne wydarzenie muzyczne zorganizowane w ramach cyklu Granica Sunday Festival. Koncert odbył się w niedzielę, 23 października.

czytaj więcej