Święto Niepodległości w Granicy

13.11.2017 14:55     81
Święto Niepodległości w Granicy
Paweł Łąpieś, przewodniczący Zarządu Osiedla Granica zaprasza na wieczór niepodległościowy w Granicy. Foto: bz. Hubert Kułacz jako ks. pułkownik Józef Panaś. Foto: bz. Hubert Kułacz jako ks. pułkownik Józef Panaś. Foto: bz. Hubert Kułacz w monodramie Ego te absolvo. Foto: bz. Hubert Kułacz w monodramie Ego te absolvo. Foto: bz. Przemysław Majtyka, radny, Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i Paweł Łąpieś, przewodniczący Zarządu Osiedla Granica. Dziękują za wieczór w 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Foto: bz. Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, podczas spotkanie z mieszkańcami Granicy, w 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Foto: bz. W wieczorze uczestniczyli harcerze. Foto:bz. Edward Bednarski, podczas spotkania recytował wiersze patriotyczne. Foto: bz.
Podobne tematy: Osiedle Granica

W niedzielę, 12 listopada, mieszkańcy Granicy spotkali się, aby uczcić 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Obejrzeli monodram Ego te absolvo w wykonaniu Huberta Kułacza, a także śpiewali pieśni patriotyczne. W wieczorze uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, z żoną.


Wieczór patriotyczny w 99. rocznicę odzyskania niepodległości dla mieszkańców Granicy przygotowali radni, a także przewodniczący i członkowie Zarządu Osiedla Granica. Zebranych mieszkańców powitał Paweł Łąpieś, który przypomniał w kilku słowach historię odzyskania przez Polskę niepodległości, a następnie zaprosił na przedstawienie. Wystąpił Hubert Kułacz, młody aktor w Łodzi, który zaprezentował monodram opowiadający wojenną historię księdza pułkownika Józefa Panasia. Monodram powstał na podstawie jego pamiętnika. Ksiądz pułkownik Józef Panaś, kiedy rozpoczęła się I wojna światowa wstąpił do II Brygady Legionów Polskich. W latach 1914 – 1916 w raz z legionami przeszedł cały szlak bojowy. Za czyny bojowe został odznaczony krzyżem Wirtuti Militari i Krzyżami Walecznych. Na jego pamiętnik Hubert Kułat natknął się, gdy zgłębiał rodzinny wątek zaangażowania w działania wojenne. Dotarł do informacji, że jego pradziadek Jan Kułacz również walczył o niepodległość Polski w II Brygadzie Legionów Polskich. Tak więc historia księdza Józefa Pansia połączyła się z jego rodzinną historią – zaangażowaniem jego pradziadka w odzyskanie niepodległości. Stała się zatem jego historią. Monodram Ego te absolvo w przejmujący sposób pokazuje losy polskich żołnierzy,  jak również wojenną tułaczkę.

 

W drugiej części spotkania uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne i legionowe. Zabrzmiała Rota, Szara piechota, pieśń Wojenko wojenko, a także Legiony, Białe róże, O mój Rozmarynie, Przybyli ułani pod okienko, Raduje się serce i wiele innych.  Wystąpił również żołnierz Edward Bednarski, który recytował patriotyczne wiersze, między innymi: Mundur żołnierski, Maszeruje żołnierz w pochodzie i inne. W wieczorze rocznicowym uczestniczyło wielu mieszkańców Granicy, a także harcerze.

 

 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

Wesołego Alleluja - spotkanie świąteczne w Granicy. Foto: bz

Wesołego Alleluja - spotkanie świąteczne w Granicy 26.03.2018 19:05

W sobotę, tuż przed niedzielą palmową, odbyło się świąteczne spotkanie seniorów z Granicy. Uczestniczył w nim Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, z żoną, radni z Granicy, przewodniczący i przedstawiciele Zarządu Osiedla Granica. Ksiądz prałat Andrzej Perdzyński poprowadził wspólną modlitwę.

czytaj więcej
Piosenka włoska i Święto Kobiet w Granicy. Foto: bz.

Piosenka włoska i Święto Kobiet w Granicy 04.03.2018 21:25

4 marca, w granickiej świetlicy odbył się koncert największych włoskich przebojów. Koncert zorganizowali radni i Zarząd Osiedla Granica.

czytaj więcej
ZEBRANIE MIESZKAŃÓW OSIEDLA GRANICA; Foto: bz.

ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW OSIEDLA GRANICA 19.09.2017 08:35

Zebranie mieszkańców osiedla Granica odbyło się 18 września, prowadził je Paweł Łąpieś, przewodniczący zarządu, a także radni z Granicy: Agnieszka Paradowska i Przemysław Majtyka.

czytaj więcej
Zajęcia plastyczne w Granicy, foto: bz

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W GRANICY 08.02.2017 10:45

W tym roku, w świetlicy w Granicy rozpoczął się cykl warsztatów plastycznych dla dzieci, który finansowany jest z funduszu osiedla. Każde zajęcia są poświęcone innemu zagadnieniu, odbywają się raz w tygodniu. Prowadzi je Grzegorz Ojrzyński, artysta plastyk.

czytaj więcej
Zabawa karnawałowa w Granicy; foto: bz

Karnawał w Granicy 05.02.2017 13:15

W sobotę, czwartego lutego odbył się bal karnawałowy w Granicy. Zorganizowany został przez radnych i zarząd osiedla, bawiło się wielu mieszkańców Granicy.

czytaj więcej
Piosenki Ireny Jarockiej w Granicy - artyści i organizatorzy. Foto: bz

Piosenki Ireny Jarockiej w Granicy 09.01.2017 12:00

W niedzielę, 8 stycznia, w świetlicy w Granicy odbył się koncert Ludmiły Małeckiej, która śpiewała piosenki Ireny Jarockiej. Na fortepianie towarzyszył artystce Artur Grudziński.

czytaj więcej
„Inne dzieci” - projekcja filmu w Granicy

„Inne dzieci” - projekcja filmu w Granicy 06.12.2016 11:45

Projekcje filmów to kolejna, ciekawa propozycja radnych i Zarządu Osiedla Granica dla mieszkańców. Wyświetlony został film dokumentalny „Inne dzieci”, będący opowieścią o dramatycznym losie dzieci z Ugandy, które pragną lepszego życia.

czytaj więcej
Andrzejki – Granica 2016 - uczestnicy zabawy andrzejkowej

Andrzejki – Granica 2016 28.11.2016 11:05

Ostatnie dni listopada – to w całym kraju czas zabaw andrzejkowych. Podobnie było w Granicy. Mieszkańcy bawili się podwójnie. Organizatorzy mieli tyle zgłoszeń uczestnictwa w zabawie, że zaproponowali mieszkańcom dwa terminy.

czytaj więcej
Obchody Święta Niepodległości w Granicy

Obchody Święta Niepodległości w Granicy 07.11.2016 21:40

Mieszkańcy Granicy kilka dni przed Świętem Niepodległości spotkali się, aby upamiętnić dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. W świetlicy, w Granickiej Zatoce Kultury, odbyło się widowisko słowno-muzyczne, które przegotowali radni i członkowie Zarządu Osiedla Granica

czytaj więcej
Koncert Luigi Pagano w Granicy

Koncert Luigi Pagano w Granicy 24.10.2016 22:15

Koncert piosenki włoskiej to już kolejne wydarzenie muzyczne zorganizowane w ramach cyklu Granica Sunday Festival. Koncert odbył się w niedzielę, 23 października.

czytaj więcej