Święto Niepodległości w Granicy

13.11.2017 14:55     87
Święto Niepodległości w Granicy
Paweł Łąpieś, przewodniczący Zarządu Osiedla Granica zaprasza na wieczór niepodległościowy w Granicy. Foto: bz. Hubert Kułacz jako ks. pułkownik Józef Panaś. Foto: bz. Hubert Kułacz jako ks. pułkownik Józef Panaś. Foto: bz. Hubert Kułacz w monodramie Ego te absolvo. Foto: bz. Hubert Kułacz w monodramie Ego te absolvo. Foto: bz. Przemysław Majtyka, radny, Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i Paweł Łąpieś, przewodniczący Zarządu Osiedla Granica. Dziękują za wieczór w 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Foto: bz. Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, podczas spotkanie z mieszkańcami Granicy, w 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Foto: bz. W wieczorze uczestniczyli harcerze. Foto:bz. Edward Bednarski, podczas spotkania recytował wiersze patriotyczne. Foto: bz.
Podobne tematy: Osiedle Granica

W niedzielę, 12 listopada, mieszkańcy Granicy spotkali się, aby uczcić 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Obejrzeli monodram Ego te absolvo w wykonaniu Huberta Kułacza, a także śpiewali pieśni patriotyczne. W wieczorze uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, z żoną.


Wieczór patriotyczny w 99. rocznicę odzyskania niepodległości dla mieszkańców Granicy przygotowali radni, a także przewodniczący i członkowie Zarządu Osiedla Granica. Zebranych mieszkańców powitał Paweł Łąpieś, który przypomniał w kilku słowach historię odzyskania przez Polskę niepodległości, a następnie zaprosił na przedstawienie. Wystąpił Hubert Kułacz, młody aktor w Łodzi, który zaprezentował monodram opowiadający wojenną historię księdza pułkownika Józefa Panasia. Monodram powstał na podstawie jego pamiętnika. Ksiądz pułkownik Józef Panaś, kiedy rozpoczęła się I wojna światowa wstąpił do II Brygady Legionów Polskich. W latach 1914 – 1916 w raz z legionami przeszedł cały szlak bojowy. Za czyny bojowe został odznaczony krzyżem Wirtuti Militari i Krzyżami Walecznych. Na jego pamiętnik Hubert Kułat natknął się, gdy zgłębiał rodzinny wątek zaangażowania w działania wojenne. Dotarł do informacji, że jego pradziadek Jan Kułacz również walczył o niepodległość Polski w II Brygadzie Legionów Polskich. Tak więc historia księdza Józefa Pansia połączyła się z jego rodzinną historią – zaangażowaniem jego pradziadka w odzyskanie niepodległości. Stała się zatem jego historią. Monodram Ego te absolvo w przejmujący sposób pokazuje losy polskich żołnierzy,  jak również wojenną tułaczkę.

 

W drugiej części spotkania uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne i legionowe. Zabrzmiała Rota, Szara piechota, pieśń Wojenko wojenko, a także Legiony, Białe róże, O mój Rozmarynie, Przybyli ułani pod okienko, Raduje się serce i wiele innych.  Wystąpił również żołnierz Edward Bednarski, który recytował patriotyczne wiersze, między innymi: Mundur żołnierski, Maszeruje żołnierz w pochodzie i inne. W wieczorze rocznicowym uczestniczyło wielu mieszkańców Granicy, a także harcerze.

 

 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

FESTYN RODZINNY W GRANICY; Foto: bz.

FESTYN RODZINNY W GRANICY 13.06.2018 08:00

W sobotę, 9 czerwca, radni oraz Zarząd Osiedla Granica zorganizowali festyn rodzinny dla mieszkańców Granicy. Zabawa, jak zwykle, była udana. Dopisała pogoda, dopisali mieszkańcy, którzy licznie przybyli na plac zabaw „Granicka polanka” przy ulicy Poprzecznej w Granicy. Atrakcji było co nie miara.

czytaj więcej
Wesołego Alleluja - spotkanie świąteczne w Granicy. Foto: bz

Wesołego Alleluja - spotkanie świąteczne w Granicy 26.03.2018 19:05

W sobotę, tuż przed niedzielą palmową, odbyło się świąteczne spotkanie seniorów z Granicy. Uczestniczył w nim Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, z żoną, radni z Granicy, przewodniczący i przedstawiciele Zarządu Osiedla Granica. Ksiądz prałat Andrzej Perdzyński poprowadził wspólną modlitwę.

czytaj więcej
Piosenka włoska i Święto Kobiet w Granicy. Foto: bz.

Piosenka włoska i Święto Kobiet w Granicy 04.03.2018 21:25

4 marca, w granickiej świetlicy odbył się koncert największych włoskich przebojów. Koncert zorganizowali radni i Zarząd Osiedla Granica.

czytaj więcej
ZEBRANIE MIESZKAŃÓW OSIEDLA GRANICA; Foto: bz.

ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW OSIEDLA GRANICA 19.09.2017 08:35

Zebranie mieszkańców osiedla Granica odbyło się 18 września, prowadził je Paweł Łąpieś, przewodniczący zarządu, a także radni z Granicy: Agnieszka Paradowska i Przemysław Majtyka.

czytaj więcej
Zajęcia plastyczne w Granicy, foto: bz

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W GRANICY 08.02.2017 10:45

W tym roku, w świetlicy w Granicy rozpoczął się cykl warsztatów plastycznych dla dzieci, który finansowany jest z funduszu osiedla. Każde zajęcia są poświęcone innemu zagadnieniu, odbywają się raz w tygodniu. Prowadzi je Grzegorz Ojrzyński, artysta plastyk.

czytaj więcej
Zabawa karnawałowa w Granicy; foto: bz

Karnawał w Granicy 05.02.2017 13:15

W sobotę, czwartego lutego odbył się bal karnawałowy w Granicy. Zorganizowany został przez radnych i zarząd osiedla, bawiło się wielu mieszkańców Granicy.

czytaj więcej
Piosenki Ireny Jarockiej w Granicy - artyści i organizatorzy. Foto: bz

Piosenki Ireny Jarockiej w Granicy 09.01.2017 12:00

W niedzielę, 8 stycznia, w świetlicy w Granicy odbył się koncert Ludmiły Małeckiej, która śpiewała piosenki Ireny Jarockiej. Na fortepianie towarzyszył artystce Artur Grudziński.

czytaj więcej
„Inne dzieci” - projekcja filmu w Granicy

„Inne dzieci” - projekcja filmu w Granicy 06.12.2016 11:45

Projekcje filmów to kolejna, ciekawa propozycja radnych i Zarządu Osiedla Granica dla mieszkańców. Wyświetlony został film dokumentalny „Inne dzieci”, będący opowieścią o dramatycznym losie dzieci z Ugandy, które pragną lepszego życia.

czytaj więcej
Andrzejki – Granica 2016 - uczestnicy zabawy andrzejkowej

Andrzejki – Granica 2016 28.11.2016 11:05

Ostatnie dni listopada – to w całym kraju czas zabaw andrzejkowych. Podobnie było w Granicy. Mieszkańcy bawili się podwójnie. Organizatorzy mieli tyle zgłoszeń uczestnictwa w zabawie, że zaproponowali mieszkańcom dwa terminy.

czytaj więcej
Obchody Święta Niepodległości w Granicy

Obchody Święta Niepodległości w Granicy 07.11.2016 21:40

Mieszkańcy Granicy kilka dni przed Świętem Niepodległości spotkali się, aby upamiętnić dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. W świetlicy, w Granickiej Zatoce Kultury, odbyło się widowisko słowno-muzyczne, które przegotowali radni i członkowie Zarządu Osiedla Granica

czytaj więcej