W piątek i sobotę; 20. wieczorem 21. rano, w budynku przy ul. Raszyńskiej 34, odbyły się warsztaty filmowo-teatralne.


Wzięło w nich udział kilkanaście osób, przede wszystkim gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Zajęcia zorganizował Zarząd Osiedla Michałowice. Prowadził je Robert Latusek –  aktor i scenarzysta, od 30 lat mieszkaniec Michałowic, od września br. - członek zarządu.   

 

Warsztaty zorganizowane przez niego miały na celu zorientowanie się, na jakie szkolenia jest zapotrzebowanie w Michałowicach: filmowe, teatralne i w jakich grupach wiekowych? Mogą powstać siedmioosobowe zespoły filmowe kręcące krótkie filmy na podstawie własnych scenariuszy oraz zespół teatralny, który wystawi krótszy lub dłuższy spektakl; sfilmowany przez zespół filmowy. Możliwości jest wiele. Zarząd ogłosi konkurs. 

 

Co jest potrzebne, by nakręcić film? – zastanawiali się uczestnicy warsztatów. – Najważniejszy jest pisarz, który napisze scenariusz… – tłumaczył Robert Latusek. – …bohater: interesująca postać, indywidualność oraz cel, jaki realizuje ten bohater. Bohaterowi w realizacji celu przeszkadza wróg, przeciwnik.

 

– Dla człowieka z szerokimi horyzontami, z wyobraźnią, nie tylko dla twórcy NAJWAŻNIEJSZA JEST POEZJA – przekonywał Robert Latusek. – Trzeba czytać poezję, w niej znajdzie się wszystko. Trzeba zgłębiać mitologię, legendy, baśnie…

 

Kręcenie filmów, a raczej filmików już się zaczęło. Niektórzy uczestnicy warsztatów, zainspirowanie przez R. Latuska, za pomocą telefonów komórkowych, zaczęli realizować etiudy filmowe. Jak umówili się z R. Latuskiem, najpierw mają napisać (oczywiście krótkie) scenariusze. Zgłoszono pierwsze tematy filmików, np.: odrabianie lekcji, przygotowanie do kartkówki czy nawet do klasówki. Antagonistą (terminu użył gimnazjalista, który zaproponował temat), może być lenistwo albo przyjaciel, który protagonistę namawia na zagranie w bardzo ważnym meczu piłki nożnej. Mimo licznych przeciwności: wyłączenie prądu, awaria hydrantu w piwnicy, tornado w Michałowicach, (tzn. orkan, bo w Polsce wieją orkany)… bohater przygotowuje się do lekcji i otrzymuje szóstkę; a może film skończy się inaczej?

 

– Najbardziej potrzebna jest wyobraźnia, w każdym zawodzie, nie tylko artystycznych – opowiadał Robert Latusek. – Każda umiejętność przyda się w życiu. Wyobraźnia musi być oparta na rzetelnej wiedzy ogólnej – humanistycznej. Jest bardzo przydatna, wręcz niezbędna, by zajmować się nawet najbardziej wyspecjalizowaną, wąską dziedziną.

 

Temu przede wszystkim mają służyć warsztaty. A może któryś z ich uczestników zostanie znakomitym reżyserem, aktorem czy scenarzystą? 

 

Robert Latusek, jak opowiedział na zajęciach, po ukończeniu technikum miał zostać mechanikiem samochodowym, ale dostał się na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Studiował scenopisarstwo w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Od dwudziestu lat jest aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Pisał scenariusze do seriali: „Nad rozlewiskiem”, „Tancerze”, „Na Wspólnej”, „Samo życie”, „Julia”, „Galeria” oraz innych. Zagrał w kilkunastu filmach, m.in. u Feliksa Falka czy u Roberta Glińskiego.

Opublikowane przez: Stanisław Szałapak

Zobacz także

Warsztaty Las w słoiku. fot. Mariusz Marcysiak

Własnoręcznie zrobione! 26.03.2018 14:20

Wiosna puka do okna, a i Wielkanoc zbliża się dużymi krokami. To doskonała okazja do zielono-kolorowej twórczości.

czytaj więcej
Spotkanie Twórczych Kobiet. fot. Mariusz Marcysiak

Twórczą Kobietą być! 11.03.2018 17:25

Twórcza Kobieta – czyli panie na pierwszym planie, a dokładnej ich twórczość artystyczna, która została zaprezentowana podczas spotkania, jakie odbyło się w sobotę, 10 marca.

czytaj więcej
Hala pneumatyczna przy michałowickiej szkole

„Balon” nad boiskiem w Michałowicach 18.01.2018 15:20

Pneumatyczna hala, potocznie zwana balonem, już od jakiegoś czasu stoi nad boiskiem w Michałowicach. Trwają końcowe odbiory niezbędne do przekazania obiektu w pełni do użytkowania.

czytaj więcej
Wieczorek taneczny michałowickich seniorów. fot. Mariusz Marcysiak

Wieczorek taneczny michałowickich seniorów 15.10.2017 11:45

Październik to miesiąc, w którym przypada Dzień Seniora. Właśnie z tej okazji w sobotę, 14 października, w sali przy ul. Raszyńskiej 34 odbył się wieczorek taneczny, na którym bawili się członkowie Koła nr 2 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (ZERiI) w Michałowicach.

czytaj więcej
Wigilia michałowickich seniorów A.D. 2015

Wigilia michałowickich seniorów A.D. 2015 20.12.2015 18:45

19 grudnia 2015 r., przy ul. Raszyńskiej 34 w Michałowicach odbyło się spotkanie wigilijne michałowickiego Koła nr 2 Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

czytaj więcej
Spektakl Związek otwarty

Spektakl "Związek otwarty" 18.12.2015 15:50

17 grudnia br., w sali multimedialnej urzędu gminy, na zaproszenie Zarządu Osiedla Michałowice, Teatr Scena Poczekalnia zaprezentował spektakl „Związek otwarty” - komedię małżeńską autorstwa włoskiego dramaturga, scenografa, aktora i reżysera Dario Fo oraz Francy Rame. W rolach głównych wystąpili Izabela Noszczyk i Robert Latusek.

czytaj więcej
Wigilia Opaczy Małej A.D. 2015

Wigilia Opaczy Małej A.D. 2015 13.12.2015 10:10

12 grudnia 2015 r., przy ul. Raszyńskiej 34 w Michałowicach, odbyło się spotkanie wigilijne mieszkańców Opaczy Małej.

czytaj więcej
Sobotni poranek przy grach planszowych

Rodzinne granie w planszówki w Michałowicach 22.11.2015 22:45

W każdą sobotę listopada, od godz. 11:00 do 13:00 2015 r., w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach odbywały się warsztaty gier planszowych.

czytaj więcej
Bezpłatne WiFi

Bezpłatne WiFi 03.07.2015 11:45

Od lipca br., w kilku lokalizacjach na terenie gminy, została uruchomiona usługa, która umożliwia mieszkańcom bezpłatny dostęp do internetu. Współpracę z gminą Michałowice podjęła firma P.T. INTER-MEDIA sp. z o.o., która jest dostawcą usługi, zapewniając, we wskazanych poniżej miejscach, szybkie łącze i nielimitowany dostęp do sieci WiFi.

czytaj więcej
Piknik rodzinny Michałowic Wsi oraz Michałowic – czerwiec 2015 r.

III Rodzinne Podchody Michałowic Wsi i Michałowic 23.06.2015 10:40

20 czerwca odbyły się III Rodzinne Podchody Michałowic Wsi i Michałowic oraz na boiskach przy Zespole Szkól w Michałowicach – rodzinny piknik, pełen atrakcji.

czytaj więcej